вівторок, 9 листопада 2021 р.

Мовознавче асорті «Відчуй смак рідної мови»

       День української писемності та мови — свято розвитку державної мови, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Це день, який точно неможливо пропустити!

Мова кожного народу

неповторна і – своя;

в ній гримлять громи в негоду,

в тиші – трелі солов’я.

На своїй природній мові

і потоки гомонять;

зелен-клени у діброві

по-кленовому шумлять. 

Солов’їну, барвінкову,

колосисту – на віки –

українську рідну мову

в дар мені дали батьки. 

Берегти її, плекати

буду всюди й повсякчас,

бо ж єдина – так, як мати,

мова в кожного із нас!

      Дата Дня української мови та писемності припадає на православне свято – день вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Він прийшов до Києво-Печерської лаври сімнадцятирічним юнаком і назавжди залишився тут, щоб стати не тільки монахом-чорноризцем, а й батьком української історії. Адже дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова.

       Колись навіть дітей віддавали до школи саме у цей день, після служби у церкві, де молились та просили у Нестора-літописця аби благословив майбутніх учнів. Це й не дивно, адже преподобний здобув всесвітню славу взявши участь у літописанні Київської Русі і залишивши світу неоціненний скарб – «Повість минулих літ».

Сучасна українська літературна мова пов'язується з конкретного датою — виданням «Енеїди» Котляревського у 1798 році. Знаменита поема стала першим друкованим твором, написаним живою народною мовою, всупереч тогочасній традиції користування книжною українською мовою у писемній практиці, конкретні сфери якої, зокрема книгодрукування, поступово зводилися нанівець заборонами на українське слово, розпочатими Петром І.

      Ще одна дата — 1840 рік, коли вперше було видано твори Т. Г. Шевченка,— можна вважати доленосною: з того часу українська літературна мова стала на важкий, але плідний шлях розвитку і нормативної стабілізації.

     Тому, щоб належно відзачити це свято, Публічна бібліотека Лиманської ОТГ провела онлайн захід: мовознавче асорті «Відчуй смак рідної мови» на платформі Zoom. Тридцять два учасника, серед яких були учні ЗОШ №4 разом з класним керівником Костюк Л. А. та студенти Лиманського ПТУ №119, котрі прослухали цікаву інформацію про історію української мови та писемності, переглянули змістовну презентацію, почули багато українських пісень та захопливу доповідь Криволуцької сільської бібліотеки, котра також долучилася до заходу. А запрошені поетеса літературного об'єднання «Промінь» Міла Василенко та голова цього об'єднання Тетяна Осіпова декламували свої чудові вірші, котрі усім запали в душу.




Немає коментарів:

Дописати коментар

Клуб за інтересами «Школа вмілих господинь"

         Шановні друзі! Сьогодні ми хочемо представити вам ще одну талановиту жіночку з нашого клубу за інтересами «Школа вмілих господинь» ...